Onweer na code rood: kans op supercell onweer, hagel en zware windstoten
Code rood in Overijssel: na extreme hitte dreigt vanavond zwaar onweer
Zwolle – Terwijl in Overijssel zaterdag nog altijd code rood geldt vanwege extreme hitte, dreigt later vandaag een nieuwe weersomslag. Zaterdagavond en in de nacht naar zondag kunnen zware onweersbuien over Nederland trekken, met kans op grote hagelstenen, zware windstoten, veel bliksem en veel regen in korte tijd.
Voor Overijssel, Gelderland, Noord-Brabant en Limburg geldt zaterdag code rood. In de rest van het land geldt code oranje, behalve op de Waddeneilanden. Daar is code geel van kracht.

Temperatuur kan oplopen tot 38 graden
Na de recordhete vrijdag wordt het ook zaterdag opnieuw zeer heet. In het midden van het land stijgt de temperatuur naar 31 tot 33 graden. In het oosten en zuidoosten wordt het op veel plaatsen 35 graden of meer. Lokaal kan het kwik zelfs oplopen tot 38 graden.
Zwaar onweer na code rood
Volgens Weeronline is de situatie nog onzeker, maar is er veel onstabiliteit aanwezig. Het meest waarschijnlijke scenario is dat halverwege de avond stevige buien ontstaan boven België. Die trekken later op de avond en in de nacht naar zondag noordwaarts over Nederland.
Op grote schaal kan dan een fors onweerscomplex ontstaan. Daarbij moet rekening worden gehouden met grote hagelstenen, zware tot zeer zware windstoten, veel bliksem en veel regen in korte tijd.
Kans op supercell onweer
Door de combinatie van extreme hitte, vochtige lucht en veel energie in de atmosfeer kunnen buien snel uitgroeien tot zware onweersbuien. Lokaal is supercell onweer niet uitgesloten.
Vooral de plotselinge overgang van extreme hitte naar hevige buien kan voor gevaarlijke situaties zorgen. Denk aan afbrekende takken, omwaaiende objecten, wateroverlast en slecht zicht op de weg.
Benauwde nacht
Later in de nacht trekken de buien via het noordoosten het land uit. Daarna wordt het droger, maar echt afkoelen doet het nauwelijks. Op veel plaatsen blijft de temperatuur ruim boven de 20 graden.
Zondag nog steeds kans op onweer
Zondag wordt het minder heet, maar met 26 tot 32 graden blijft het zeer warm. Door de hoge luchtvochtigheid voelt het bovendien benauwd aan.
De dag begint droog en zonnig, maar in de loop van de dag neemt de bewolking toe. Vooral in het binnenland kunnen opnieuw enkele stevige onweersbuien ontstaan. Die lijken minder zwaar uit te pakken dan de mogelijke buien van zaterdagavond.
Daarmee komt waarschijnlijk een einde aan de uitzonderlijk hete periode.




