Nieuws uit ZwolleUit agendaVoorpaginaWeekend

Van chocoladefestival tot wijnproeverij: dit is er dit weekend te doen in Zwolle en omgeving

Zwolle – Een complete binnenstad vol chocolade, portwijn proeven in de Grote Kerk, meezingen met zestig Hazeszangers of alvast helemaal in de kerstsfeer komen. Wie dit laatste weekend van de herfstvakantie nog iets leuks wil ondernemen, hoeft niet ver te zoeken. Op zaterdag 17 en zondag 18 oktober valt er in Zwolle en omgeving van alles te beleven. RTV Focus zet acht weekendtips op een rij.

1. Chocoladefestival Hattem: van chocoladekunst tot Heel Holland Bakt

Zaterdag 17 oktober | 11.00–17.00 uur | Binnenstad Hattem | Gratis toegang

Bonbons, chocolade-oliebollen, kunstwerken van chocolade en zelfs chocolade in je haar. Zaterdag verandert de historische binnenstad van Hattem in een groot chocoladeparadijs. Tijdens het Chocoladefestival valt er veel meer te ontdekken dan alleen chocoladerepen.

Op het Kerkplein staan tientallen kramen met ambachtelijke bonbons, brownies, fudge, macarons, wafels en versgebakken stroopwafels met chocolade. Bezoekers kunnen bijzondere smaken ontdekken en allerlei lekkernijen proeven of kopen.

Grote chocolade-uil tussen kleurrijke herfstdecoraties in een etalage in Hattem.
Een chocolade-uil tussen herfstdecoraties bij Bonbon Atelier A3 in Hattem. Tijdens de herfstvakantie staan in Zwolle en omgeving tal van activiteiten op het programma. © RTV Focus Zwolle.

In de Achterstraat gaan chocoladekunstenaars aan de slag met grote blokken chocolade, waaruit ze bijzondere beelden maken. Ook zijn er demonstraties waarbij bezoekers kunnen zien hoe chocolade wordt verwerkt.

Een opvallende activiteit is ‘Chocolate your HAIR’ van Whair in de Kruisstraat. Daar krijgt haarstyling een bijzonder chocoladethema. Voor kinderen zijn er bovendien een draaimolen en een springattractie op het Kerkplein.

Ook liefhebbers van bakken kunnen hun hart ophalen. Op het kruispunt van de Schipperswal en Geldersedijk is een speciaal Heel Holland Bakt-plein ingericht, waar verschillende deelnemers aan het bekende televisieprogramma aanwezig zijn.

Het Chocoladefestival wordt georganiseerd door Bonbon Atelier A3. De toegang is gratis. Voor chocolade, eten en afzonderlijke activiteiten kunnen kosten gelden.

Bekijk alle deelnemers en activiteiten van het Chocoladefestival.

Bonbon Atelier etalage in Hattem – Foto © RTV Focus Zwolle

2. Portwijnfestival Zwolle: bijna 700 kaarten verkocht

Zaterdag 17 oktober | 13.00–15.30 uur | Academiehuis Grote Kerk | € 49,50

Van vijftig jaar oude witte port tot exclusieve Vintage Ports die nauwelijks in Nederland te krijgen zijn. Zaterdag verandert de Grote Kerk in Zwolle opnieuw in een walhalla voor portliefhebbers. Het Portwijnfestival Nederland beleeft zijn tweede editie en is populairder dan ooit.

Vorig jaar kwamen zo’n 600 betalende bezoekers naar het festival. Dit jaar zijn al bijna 700 kaarten verkocht. De tweede sessie, van 16.30 tot 19.00 uur, is inmiddels uitverkocht. Voor de middagsessie zijn nog kaarten beschikbaar.

Bezoekers kunnen kennismaken met veertig verschillende portmerken. Verschillende producenten reizen speciaal vanuit Portugal naar Zwolle om hun port te schenken en het verhaal achter hun wijngaarden te vertellen.

Er zijn ook bijzondere primeurs, waaronder een nieuw portmerk en een port die speciaal voor het festival is gemaakt. Daarnaast is er een mini-masterclass waarin bezoekers ontdekken welke combinaties van chocolade en port goed bij elkaar passen.

Iedere bezoeker ontvangt een proefglas en proefboekje. Favoriete port kan ter plekke worden gekocht.

Bekijk de beschikbare kaarten voor het Portwijnfestival.

Bezoekers proeven verschillende soorten port tijdens het Portwijnfestival in de Grote Kerk in Zwolle
Bezoekers proeven port tijdens de eerste editie van het Portwijnfestival in 2025. Foto: Buurman Fotografie.

3. Common Ground sluit festivalweek af met Night Mode

Zaterdag 17 oktober | 20.00–02.00 uur | Achtergracht Zwolle | Vanaf € 20

Een creatieve locatie die voor één nacht verandert in een wereld van elektronische muziek, jazz, licht en bijzondere optredens. Common Ground Festival sluit zijn festivalweek zaterdag af met Night Mode.

Het nachtprogramma brengt muzikanten, dj’s en elektronische artiesten samen. Genres als jazz, klassieke muziek, house en experimentele elektronica lopen door elkaar.

Op het programma staan onder anderen pianist Rami Khalife, ORBI, Roseye en Pølaroit. Verspreid door het pand aan de Achtergracht zijn optredens, dj-sets en visuele installaties te beleven.

Het programma begint om 20.00 uur en loopt door tot 02.00 uur. De minimumleeftijd is 18 jaar.

Bekijk het programma van Common Ground Night Mode.

4. Gratis meezingen met André Hazes in Park Eekhout

Zondag 18 oktober | 14.30–16.30 uur | Park Eekhout Zwolle | Gratis

‘Een beetje verliefd’, ‘Zij gelooft in mij’ en andere bekende liedjes van André Hazes senior. Zondagmiddag verandert Park Eekhout in Zwolle in een groot openlucht-meezingfeest. Het zestigkoppige koor H6 verzorgt er een gratis optreden.

Het koor werd drie jaar geleden opgericht door pianist Reinder van Raalte en zangeres en dirigente Margriet Bruggemans. Wat begon als een project rond de liedjes van André Hazes, groeide uit tot een succesvolle reeks optredens. Het gezelschap stond zelfs voor twee uitverkochte zalen in Theater Odeon.

Eigenlijk zou het koor daarna stoppen, maar het enthousiasme bleek te groot. Zondag kan iedereen opnieuw meezingen met het bekende Hazesrepertoire.

Bezoekers mogen zelf een picknickkleed, klapstoeltje en een koelbox meenemen. Er is slechts een beperkt aantal zitplaatsen. Het optreden is gratis, maar een vrijwillige bijdrage is welkom.

Bij slecht weer wordt uitgeweken naar de Theodorakapel of het Brouwtheater.

Meer informatie bij Park Eekhout.

Het zestigkoppige Hazeskoor H6 tijdens een optreden in Zwolle
Het koor H6 brengt zondag de bekende liedjes van André Hazes naar Park Eekhout. Foto: Podium Eekhout.

5. Alvast in kerstsfeer bij Tuinland en Intratuin

Vrijdag 16 tot en met zondag 18 oktober | Zwolle | Gratis toegang

Het is pas oktober, maar bij de tuincentra in Zwolle is de kerstperiode al begonnen. Wie alvast zin heeft in fonkelende lichtjes, uitbundig versierde kerstbomen en winterse decoraties kan dit weekend een bezoek brengen aan de kerstshows van Tuinland en Intratuin.

Bij Tuinland is de grote kerstshow geopend. Van vrijdag 16 tot en met zondag 18 oktober geeft het tuincentrum bovendien 25 procent vroegkoopkorting op alle kerstartikelen. Van kerstballen en lichtslingers tot decoraties voor in huis.

Ook bij Intratuin Zwolle is het inmiddels volop kerst. De kerstshow is daar al sinds 3 oktober volledig ingericht. Bezoekers wandelen langs verlichte kerstbomen, miniatuurkerstdorpen, winterse landschappen en feestelijk gedekte tafels.

Een rondje langs de kerstshows is ook zonder iets te kopen een gezellig uitje. Vooral voor kinderen valt er met alle lichtjes en bewegende kerstdorpen genoeg te bekijken.

Bekijk de kerstshow en acties van Tuinland.

Meer informatie over de Intratuin kerstshow.

6. De Rubberboot: indoorfestival bij station Zwolle

Zaterdag 17 oktober | 18.00–02.00 uur | Nieuwe Buitensociëteit Zwolle | Vanaf € 37

De zomerfestivals zijn voorbij, maar bij De Rubberboot gaat het feest gewoon door. Zaterdag verandert de Nieuwe Buitensociëteit aan het Stationsplein in Zwolle in een grote dansvloer.

Tijdens het indoorfestival draait alles om house, deephouse en dansbare muziek. Op de line-up staan onder anderen Benny Rodrigues, Noumé, Red 87, Matthias Beijerman en Djo Kurr.

Het feest begint om 18.00 uur en gaat door tot 02.00 uur. De minimumleeftijd is 18 jaar.

Meer informatie over De Rubberboot Indoor Festival.

7. Kindertheaterweek: dans en avontuur in Odeon

Zaterdag 17 en zondag 18 oktober | Schouwburg Odeon Zwolle

Voor gezinnen die liever naar het theater gaan, staat er in het laatste weekend van de herfstvakantie nog een bijzonder programma klaar.

Zaterdagmiddag om 13.30 uur speelt Sally Dansgezelschap Maastricht de voorstelling Woest (4+). Een avontuurlijke dansvoorstelling voor jonge bezoekers.

Op zondag om 14.30 uur staat SUPERMENS gezocht (6+) van Theater Sonnevanck op het programma. Daarin draait het om superkrachten, avontuur en de vraag wat iemand eigenlijk tot een held maakt.

Tijdens de Nationale Kindertheaterweek zijn er bij deelnemende theaters speciale activiteiten en acties voor kinderen. Controleer vooraf de kaartprijzen, voorwaarden en beschikbaarheid.

Bekijk het volledige theaterprogramma en beschikbare kaarten.

8. Ontdek de Zwolse mummie bij ANNO

Zaterdag 17 en zondag 18 oktober | 10.00–17.00 uur | ANNO Stadsmuseum Zwolle

Een mysterieuze mummie, een levensgroot bordspel en zelf ontdekken hoe Zwolle vroeger in elkaar zat. Ook bij ANNO Stadsmuseum aan de Melkmarkt valt dit weekend nog iets te beleven.

Zaterdag om 11.00 uur staat de speciale familielezing De Mummie Ontrafeld op het programma. Kinderen vanaf 8 jaar horen het verhaal achter de bijzondere Zwolse mummie en kunnen meedoen aan een quiz.

Daarnaast kunnen gezinnen zaterdag en zondag tussen 13.00 en 16.00 uur deelnemen aan het Levend Bordspel. Daarbij voeren kinderen opdrachten uit en ontdekken ze spelenderwijs meer over de geschiedenis van Zwolle.

Voor museumbezoek gelden de reguliere toegangsprijzen. Het Levend Bordspel is inbegrepen bij een geldig toegangsbewijs.

Bekijk alle herfstvakantieactiviteiten bij ANNO.

Laatste weekend van de herfstvakantie

Zondag 18 oktober is voor veel gezinnen in Zwolle de laatste dag van de herfstvakantie. Wie nog een uitstapje zoekt, kan ook een bezoek brengen aan een museum, een wandeling maken in de omgeving of naar de bioscoop gaan.

Meer ideeën voor kinderen staan in ons eerdere overzicht met elf leuke herfstvakantie-uitjes in Zwolle en omgeving.

Controleer voor vertrek de actuele tijden, beschikbaarheid en eventuele reserveringsvoorwaarden bij de organisatoren.

FOCUS NIEUWSBRIEF

Van het belangrijkste nieuws uit Zwolle tot de leukste weekendtips: elke donderdag in je inbox.

Lees ook dit over Zwolle