Evenementen

Keti Koti Zwolle staat een maand lang stil bij verleden, heden en toekomst

Thema ‘Jij bent de verbinding’ centraal tijdens uitgebreide programmering

Zwolle – Met een maand vol films, gesprekken, workshops, muziek, herdenkingen en vieringen bereidt Zwolle zich voor op Keti Koti 2026. Onder het thema ‘Jij bent de verbinding’ houdt het Comité 30 juni / 1 juli Overijssel samen met diverse culturele en maatschappelijke partners een uitgebreid programma dat de geschiedenis van de trans-Atlantische slavernij verbindt met actuele maatschappelijke vraagstukken.

Volgens de organisatie is gekozen voor een volledige maand programmering om ruimte te bieden aan verdieping, ontmoeting en bewustwording. Samen met onder meer de Stadkamer, Cultuurschip Thor, Museum de Fundatie, Hogeschool Windesheim en Hedon wordt gewerkt aan een programma dat inwoners van Zwolle en de regio uitnodigt om kennis te maken met verschillende perspectieven op geschiedenis, identiteit en vrijheid.

Films, dialoog en cultuur

De activiteiten begonnen half juni met de voorstelling Reframing HERstory – Margaretha, waarin verborgen geschiedenissen centraal staan. In de weken daarna volgen onder meer een wereldcafé over dekolonisatie in het onderwijs op Hogeschool Windesheim en diverse documentairevertoningen.

Films als Codeswitch, Monikondee en Si e baranca por a papia belichten thema’s als identiteit, afkomst, erfgoed en de doorwerking van het slavernijverleden. Daarnaast kunnen bezoekers deelnemen aan een workshop AfriWear, waarin mode en cultureel erfgoed samenkomen, en een introductieles Papiamentu.

Een bijzonder onderdeel van het programma is het gesprek met rapper, acteur en presentator Akwasi op 27 juni. Tijdens die avond staat onder meer de toekomst van een multicultureel Zwolle centraal.

Herdenken op 30 juni

Op de Dag van Besef, 30 juni, vinden verschillende activiteiten plaats. Zo verzorgt harpiste Indra Diallo optredens op Cultuurschip Thor en in Museum de Fundatie.

Later die avond vindt bij het Nijkerkenbolwerk een openbare herdenkingsbijeenkomst plaats. Tijdens de ceremonie klinken de klokken van de Peperbus, worden kransen gelegd en dragen dichters en performers bijdragen voor. Ook het Keti Koti Zwolle Gospel Choir verleent medewerking aan de bijeenkomst.

Vrijheidswandeling en festival

De viering van Keti Koti op 1 juli begint met de Prodo Waka, een kleurrijke vrijheidswandeling door Zwolle. De optocht staat in het teken van Afro-Surinaams erfgoed, verbondenheid en trots.

Aansluitend vormt poppodium Hedon het decor voor het Keti Koti Festival Overijssel. Het gratis toegankelijke evenement biedt liveoptredens, culturele activiteiten en een gevarieerd aanbod aan Surinaamse, Javaanse, Afro-Caraïbische en Afrikaanse gerechten. De organisatie verwacht bezoekers van uiteenlopende achtergronden en leeftijden.

Met het uitgebreide programma wil Keti Koti Zwolle niet alleen herdenken, maar ook bijdragen aan ontmoeting, dialoog en verbinding binnen de samenleving.

Praktische informatie

Keti Koti Zwolle 2026

Periode: 13 juni t/m 1 juli 2026
Thema: Jij bent de verbinding
Locaties: onder meer Stadkamer, Hogeschool Windesheim, Cultuurschip Thor, Museum de Fundatie, Nijkerkenbolwerk en Hedon
Herdenking: 30 juni vanaf 18.45 uur bij het Nijkerkenbolwerk
Prodo Waka (vrijheidswandeling): 1 juli, 13.00 uur, vertrek vanaf het Rodetorenplein
Keti Koti Festival Overijssel: 1 juli van 13.30 tot 22.30 uur in Hedon
Toegang festival: gratis, registratie verplicht
Meer informatie en aanmelden: via de website van Keti Koti Overijssel

FOCUS NIEUWSBRIEF

Van het belangrijkste nieuws uit Zwolle tot de leukste weekendtips: elke donderdag in je inbox.

Lees ook dit over Zwolle