Kunst & CultuurNieuws uit ZwolleVoorpagina

Fotograaf Jan Drost (83), het gezicht achter decennia Zwolse geschiedenis, overleden

Zwolle – De bekende Zwolse fotograaf Jan Drost is op 83-jarige leeftijd overleden. Ruim 45 jaar stond hij met zijn camera langs de lijn bij PEC Zwolle. Ondertussen legde hij ook tientallen jaren het nieuws en het dagelijks leven in de stad vast. Zijn enorme fotoarchief vormt een unieke beeldgeschiedenis van Zwolle.

PEC Zwolle maakte het overlijden donderdag bekend en plaatste een uitgebreid In Memoriam op de eigen website. Daarin blikt de club terug op de vele historische momenten die Drost met zijn camera vastlegde.

Ook nadat hij in 2008 stopte als beroepsfotograaf, bleef hij nauw betrokken bij de club. Als het weer het toeliet, zat hij volgens PEC Zwolle nog vrijwel iedere thuiswedstrijd op de tribune.

Bijna een halve eeuw langs de lijn

Generaties Zwollenaren en voetbalsupporters kennen het werk van Jan Drost. Hij fotografeerde onder meer de historische 3-0-overwinning van PEC Zwolle op Ajax in 1976, de bekerfinale tegen FC Twente in 1977 en de grote tribunebrand van 1985.

Zijn foto’s werden jarenlang gepubliceerd in de Zwolse Courant. Daarnaast verschenen zijn beelden in landelijke kranten als De Telegraaf en het Algemeen Dagblad en werden ze verspreid door het ANP. Ook waren zijn nieuwsfoto’s te zien in uitzendingen van het NOS Journaal en Studio Sport.

Altijd aan de kant waar Zwolle moest scoren

“Jan zat altijd aan de kant waar Zwolle moest scoren”, schrijft PEC Zwolle, “Tegen Ajax werd hij ooit eens uitgelachen door andere fotografen, omdat hij aanval PEC koos. Jan bleek met die keuze echter spekkoper te zijn. De Amsterdammers werden met 3-0 verslagen en Jan had alle goals op beeld.”

Perskamer draagt zijn naam

De betekenis van Jan Drost voor PEC Zwolle bleef niet onopgemerkt. Bij de bouw van het huidige MAC³PARK Stadion werd de perskamer naar hem vernoemd.

PEC Zwolle schrijft in het In Memoriam dat de club met zijn overlijden ook een „trouwe en altijd nauw betrokken supporter” verliest.

Chroniqueur van de stad Zwolle

Jan Drost was veel meer dan alleen de clubfotograaf van PEC Zwolle. Decennialang trok hij door de stad om grote nieuwsgebeurtenissen, sportwedstrijden en bijzondere momenten uit het dagelijks leven vast te leggen.

Thuis bewaarde hij een enorm archief met afdrukken en negatieven. Ook in het archief van PEC Zwolle bevinden zich talloze foto’s van zijn hand.

Zijn werk laat zien hoe Zwolle vanaf de jaren zestig veranderde. Straten, gebouwen, bekende Zwollenaren, sportmomenten en gebeurtenissen die inmiddels tot de geschiedenis van de stad behoren, bleven dankzij zijn camera bewaard.

Omslag van het boek Jan Drost – Heer met Camera over persfotografie in Zwolle.
Het boek Jan Drost – Heer met Camera verscheen in 2013 en bevat honderd bijzondere foto’s uit zijn omvangrijke archief.

Honderd foto’s gebundeld in boek

In 2013 verscheen het boek Jan Drost – Heer met Camera. Daarin werden honderd bijzondere foto’s uit zijn omvangrijke collectie samengebracht.

Het boek werd samengesteld door Adri van Drielen en Steven ten Veen en laat aan de hand van Drosts foto’s zien hoe de stad in tientallen jaren veranderde.

De titel Heer met Camera paste volgens mensen die hem kenden bij zijn manier van werken. Drost werd niet alleen geroemd om zijn vakmanschap, maar ook om zijn vriendelijke en bescheiden houding.

Nog dit jaar onderscheiden

Begin dit jaar ontving Jan Drost nog een bijzondere onderscheiding voor zijn levenswerk. Tijdens het Carnavalsconcert in theater De Spiegel kreeg hij op 16 februari de Zwolse Blauwe Bal uitgereikt.

De prijs wordt toegekend aan een persoon of organisatie die op buitengewone wijze heeft bijgedragen aan de sfeer, gemoedelijkheid en humor in Zwolle.

De Orde van de Zwolse Ballen omschreef Drost tijdens de uitreiking als een „gentleman-fotograaf”. Ook werd hij geroemd als chroniqueur van Zwolle, die met zijn sportfoto’s, nieuwsfoto’s en beelden van stedelijke gebeurtenissen zestig jaar geschiedenis heeft vastgelegd.

Fotograaf Jan Drost ontvangt in februari 2026 de Zwolse Blauwe Bal in Zwolle.
Jan Drost ontving op 16 februari 2026 de Zwolse Blauwe Bal voor zijn bijdrage aan de beeldgeschiedenis van Zwolle. Foto: OZB.

Blijvende beeldgeschiedenis

Met het overlijden van Jan Drost verliest Zwolle een fotograaf die een groot deel van de moderne geschiedenis van de stad beeld voor beeld heeft vastgelegd.

Zijn foto’s blijven achter als herinnering aan historische voetbalwedstrijden, grote nieuwsgebeurtenissen en het dagelijkse leven van generaties Zwollenaren.

PEC Zwolle wenst zijn vrouw, kinderen, kleinkinderen en iedereen die hem liefhad veel sterkte. De club schrijft dat Drost met zijn enorme verzameling foto’s een belangrijk deel van de rijke clubgeschiedenis voor toekomstige generaties heeft bewaard.

FOCUS NIEUWSBRIEF

Van het belangrijkste nieuws uit Zwolle tot de leukste weekendtips: elke donderdag in je inbox.

Lees ook dit over Zwolle