Nieuws uit ZwolleVoorpagina

Dit 140 jaar oude zilveren beeld trekt zaterdag door hartje Zwolle: vroeger was dat verboden

Zwolle – Wie zaterdagavond door de binnenstad van Zwolle loopt, kan zomaar oog in oog komen te staan met een opvallend tafereel. Een 140 jaar oud zilveren Mariabeeld wordt door de straten rond de Ossenmarkt gedragen. Tegenwoordig gebeurt dat ieder jaar, maar toen het beeld werd gemaakt was zo’n openbare processie in Zwolle helemaal niet toegestaan.

Het gebeurt op 15 augustus, de dag waarop binnen de Rooms-Katholieke Kerk Maria Tenhemelopneming wordt gevierd. In de Onze Lieve Vrouwebasiliek vindt een plechtige eucharistieviering plaats, waarna het zilveren beeld van Maria met het Kind in processie rond de kerk wordt gedragen.

Vaandel tijdens de Mariaprocessie bij de Onze Lieve Vrouwebasiliek in Zwolle
Een vaandel wordt meegedragen tijdens de Mariaprocessie bij de Onze Lieve Vrouwebasiliek in Zwolle. Foto: RTV Focus Zwolle

Zilveren beeld uit 1886

Centraal staat een bijzonder kunstwerk dat normaal gesproken binnen in de basiliek te vinden is. Het zilveren beeld Maria met het Kind werd in 1886 gemaakt door edelsmid Hellner. Het is 108 centimeter hoog en versierd met onder meer topaas, robijn, opaal en koraal.

Sinds 2007 krijgt het beeld ieder jaar rond 15 augustus opnieuw een opvallende rol. Leden van de broederschap dragen Maria naar buiten en lopen ermee rond de Ossenmarkt. Geestelijken, koorleden en gelovigen volgen de stoet.

Zilveren Mariabeeld staat klaar voor de processie bij de basiliek in Zwolle
Het zilveren Mariabeeld staat bij de basiliek klaar voor de processie door de Zwolse binnenstad. Foto: RTV Focus Zwolle

Maar wat wordt er eigenlijk gevierd?

Maria Tenhemelopneming is voor katholieken een hoogfeest. Herdacht wordt dat Maria aan het einde van haar aardse leven met lichaam en ziel in de hemel werd opgenomen.

Daarbij wordt bewust gesproken over een tenhemelopneming en niet over een hemelvaart. Volgens de katholieke traditie steeg Maria niet uit eigen kracht op, maar werd zij door God in de hemel opgenomen.

Processiekruis en lantaarns bij de Onze Lieve Vrouwebasiliek in Zwolle
Processiekruis en lantaarns staan klaar bij de ingang van de Onze Lieve Vrouwebasiliek. Foto: RTV Focus Zwolle

Processie was vroeger verboden

Opvallend is dat het Mariabeeld uit 1886 oorspronkelijk helemaal niet zomaar door Zwolle kon worden gedragen. Eeuwenlang golden beperkingen voor katholieke processies in de openbare ruimte. Volgens de geschiedenis van de Zwolse parochie bleef een openbare processie in Zwolle zelfs tot 1983 verboden.

Dat verklaart ook de sterke band met het Duitse bedevaartsoord Kevelaer. Nederlandse katholieken trokken daarheen omdat openbare katholieke geloofsuitingen er wél mogelijk waren. De eerste Zwolse bedevaart naar Kevelaer vond al in 1779 plaats. Een jaar later werd de Zwolse Broederschap van Kevelaer opgericht.

Hoe groot die bedevaarten ooit waren, blijkt uit cijfers uit 1886. In het jaar waarin het zilveren Mariabeeld gereedkwam, kocht de Zwolse broederschap maar liefst 1.165 treinkaartjes voor bedevaartgangers naar Kevelaer. Ook werden 940 programmaboekjes gedrukt.

Gelovigen lopen mee met de Mariaprocessie rond de Ossenmarkt in Zwolle
Gelovigen lopen mee tijdens de Mariaprocessie rond de Ossenmarkt in Zwolle. Foto: RTV Focus Zwolle

Kaarsjes en Marialiederen

Ook zaterdag wordt de traditie voortgezet. Tijdens de viering is er een lichtprocessie waarbij bezoekers naar voren kunnen komen om een kaarsje bij het Mariabeeld aan te steken. Ook worden bekende Marialiederen gezongen, waaronder Sterre der zee en Te Lourdes op de bergen.

Daarmee krijgt de omgeving van de Ossenmarkt voor even een aanblik die in Nederlandse steden tegenwoordig niet vaak meer te zien is: een religieuze processie, midden in de openbare ruimte van de Zwolse binnenstad.

FOCUS NIEUWSBRIEF

Van het belangrijkste nieuws uit Zwolle tot de leukste weekendtips: elke donderdag in je inbox.

Lees ook dit over Zwolle