Geen hoempapa, maar Top 2000 en topacrobatiek: spectaculair wintercircus 2.0 komt naar Zwolle
Zwolle – Geen hoempapa, maar Top 2000 en topacrobatiek. Zwolle krijgt deze winter met CIRCOVATION | Wintercircus Zwolle een spectaculair wintercircus 2.0, waarin internationale topacts, comedians, livemuziek en bijzondere choreografie samenkomen in één moderne show. Volgens de makers is het concept in deze vorm tot nu toe vooral in Engeland te zien geweest.

Van 16 december 2026 tot en met 3 januari 2027 verrijst op het Rodetorenplein een grote circustent. Daar worden ruim dertig voorstellingen gespeeld, midden in de Zwolse binnenstad. De organisatie mikt op ruim 20.000 bezoekers en wil van het nieuwe wintercircus een vaste eindejaarstraditie maken voor Zwolle en de regio.
Maar wie denkt aan een traditioneel circus met alleen losse acts, klassieke circusmuziek en een standaard piste, moet dat beeld volgens de makers loslaten. CIRCOVATION wordt neergezet als een avondvullend spektakel waarin circus, theater, comedy en live gespeelde muziek door elkaar lopen.

Modern circus in plaats van ouderwetse piste
Het grote verschil zit volgens de organisatie in de manier waarop de show is opgebouwd. Geen reeks acts achter elkaar, maar een totaalvoorstelling met een eigen sfeer, muziek, timing en choreografie. De acrobaten, muzikanten en comedians moeten samen één geheel vormen.
De muziek speelt daarin een grote rol. Niet als achtergronddeuntje, maar als motor van de voorstelling. De makers spreken over een show met herkenbare muziek, in de sfeer van Top 2000-nummers, gecombineerd met circusacts van internationaal niveau. Daarmee moet het publiek het gevoel krijgen dat het niet alleen naar een circus kijkt, maar naar een moderne theatershow met spektakel.
Frens Jorian wil circus opnieuw uitvinden
Het concept komt van producent Frens Jorian. Hij is 33 jaar en groeide op met een grote liefde voor circus, theater en show. Juist vanuit die achtergrond wil hij het klassieke circusgevoel naar deze tijd halen. Niet door het oude circus te kopiëren, maar door het te vernieuwen.
“We willen geen circus maken zoals mensen dat al kennen, maar een voorstelling die verrast”, is de lijn die Jorian woensdag schetste. CIRCOVATION moet volgens hem een show worden waar je naartoe gaat voor de energie, de muziek, de humor en de spanning van live acrobatiek. Een avond uit, niet alleen voor gezinnen met kinderen, maar ook voor volwassenen die normaal niet snel aan circus denken.

Volgens Jorian past het evenement juist goed bij Zwolle. Het Rodetorenplein ligt midden in de stad, vlak bij winkels, horeca en de winterdrukte. Daardoor moet het wintercircus meer worden dan alleen een voorstelling: een trekker die de binnenstad in december en januari extra leven geeft.
Liveband wordt onderdeel van de show
Ook bandleider Neal Nieuwenkamp speelt een belangrijke rol in het concept. De CIRCOVATION-band moet straks niet aan de zijkant staan, maar onderdeel worden van de voorstelling. De muziek volgt de acts, duwt de spanning omhoog en zorgt voor herkenning bij het publiek.
Nieuwenkamp vertelde dat bezoekers geen standaard circusorkest hoeven te verwachten. De muziek moet juist modern, energiek en herkenbaar zijn. Denk aan de sfeer van grote popklassiekers en Top 2000-muziek, maar dan live verweven met acrobatiek, comedy en theater.

Dat maakt CIRCOVATION volgens de makers anders dan een gewoon circus. De voorstelling moet draaien om ritme, verrassing en samenspel. Een acrobaat hangt straks dus niet alleen hoog in de tent, maar wordt ondersteund door muziek, licht, beweging en humor.
Topacrobatiek, comedy en choreografie
Het publiek kan straks internationale circusartiesten verwachten, maar ook comedians en muzikanten. De show moet telkens schakelen tussen spanning, humor en herkenbare muziek. Juist daardoor wil de organisatie een breed publiek aanspreken: van families tot vriendengroepen en van circusliefhebbers tot bezoekers die vooral zin hebben in een bijzondere winteravond uit.
Tijdens de eerste presentatie was al een korte diabolo-act te zien. Die act gaf een indruk van de richting waarin CIRCOVATION wil gaan: strak, visueel, energiek en niet ouderwets. De nadruk ligt op show, uitstraling en vakmanschap.

Nieuw winterevent voor Oost-Nederland
CIRCOVATION wil uitgroeien tot hét winterevent van Oost-Nederland. De organisatie spreekt over ruim 20.000 bezoekers en meer dan dertig voorstellingen in iets meer dan twee weken tijd. Daarmee wordt het wintercircus meteen een flinke publiekstrekker voor de stad.
Voor de Zwolse binnenstad kan het evenement precies in een interessante periode vallen. Rond kerst en oud en nieuw is er al veel publiek in de stad, maar een grote circustent op het Rodetorenplein moet daar een extra reden aan toevoegen om naar Zwolle te komen.

Wanneer is Wintercircus Zwolle te zien?
CIRCOVATION | Wintercircus Zwolle staat van 16 december 2026 tot en met 3 januari 2027 op het Rodetorenplein in Zwolle. In die periode worden ruim dertig voorstellingen gespeeld.
Meer informatie en tickets zijn te vinden via www.wintercircuszwolle.nl.
Een artiest geeft op het Stadsstrand een livevoorproefje van CIRCOVATION | Wintercircus Zwolle. Foto: RTV Focus Zwolle





