Actueel 112 Nieuws uit Zwolle en omstrekenKunst & CultuurNieuws uit ZwolleVoorpagina

Vuurwerkverbod vanaf vandaag van kracht: dit verandert er in Zwolle en wat doe je met vuurwerk thuis?

Zwolle kende afgelopen jaarwisseling al een afsteekverbod, maar vuurwerk kopen mocht toen nog gewoon. Vanaf vandaag verandert dat: het landelijke vuurwerkverbod is officieel van kracht.

Een van de knalroze posters die in Zwolle langs de grote wegen hangen, onderdeel van de nieuwe anti-vuurwerkcampagne. - Foto © RTV Focus Zwolle
Een van de knalroze posters die in Zwolle langs de grote wegen hingen, alsonderdeel van de anti-vuurwerkcampagne 2025. – Foto © RTV Focus Zwolle

Zwolle – Het is definitief: sinds vandaag, zaterdag 1 augustus, geldt in heel Nederland het vuurwerkverbod voor consumenten. In Zwolle is dat deels bekend terrein. Afgelopen jaarwisseling mocht in de stad al geen vuurwerk worden afgestoken, maar kopen kon nog wél. Vuurwerkverkopers beleefden daardoor zelfs een opvallend drukke laatste verkoop.

De Wet veilige jaarwisseling is vanaf vandaag officieel van kracht. Consumenten mogen daardoor vanaf komende jaarwisseling geen regulier F2- en F3-vuurwerk meer kopen, bezitten of afsteken.

Klein F1-vuurwerk, zoals sterretjes, knalerwten en trektouwtjes, blijft wel toegestaan.

In Zwolle mocht kopen nog wel

Zwolle had tijdens de jaarwisseling van 2025 naar 2026 al een gemeentelijk afsteekverbod. Dat betekende echter niet dat de vuurwerkverkoop was verboden.

Integendeel: bij Zwolse vuurwerkverkopers was het eind december bijzonder druk. Bij De Vuurwerkbaron lag de voorverkoop zelfs ruim 35 procent hoger dan in eerdere jaren. Ook bij Kevins vuurwerkhal was het heel druk.

Vuurwerkwinkel in Zwolle waar consumentenvuurwerk werd verkocht
Vuurwerkverkoop in Zwolle. Afgelopen jaarwisseling mocht vuurwerk nog wel worden verkocht, ondanks het lokale afsteekverbod. Foto: RTV Focus Zwolle

En hoewel afsteken verboden was, werd tijdens oud en nieuw in vrijwel alle Zwolse wijken volop geknald.

Nu stopt ook de verkoop

Dat is vanaf nu anders. Populaire compounds, batterijen en ander F2-vuurwerk mogen niet langer aan consumenten worden verkocht.

Voor vuurwerkondernemers komt nadeelcompensatie. Voor detailhandelaren is het uitgangspunt één jaar winstderving, plus 15 procent en nog eens 3500 euro per bedrijf. Voor importeurs wordt uitgegaan van drie jaar winstderving. Het Rijk reserveert ongeveer 100 miljoen euro voor de regeling.

Nog vuurwerk thuis?

Wie nog F2-, F3- of F4-vuurwerk thuis heeft liggen, mag dat niet meer afsteken. In september en oktober komen speciale inleverdagen waarbij vuurwerk gratis en anoniem kan worden ingeleverd.

Na die inleverperiode kan bezit van verboden vuurwerk leiden tot een boete en strafrechtelijke gevolgen.

Zwolle krijgt opnieuw grote vuurwerkshow

Helemaal zonder vuurwerk wordt oud en nieuw in Zwolle niet. De gemeente organiseert tijdens de jaarwisseling van 2026 naar 2027 opnieuw een professionele vuurwerkshow in Park de Wezenlanden.

Bezoekers lopen over een brug in Park de Wezenlanden tijdens de vuurwerkshow in Zwolle
Bezoekers trekken tijdens de afgelopen jaarwisseling door Park de Wezenlanden voor de centrale vuurwerkshow. Foto: RTV Focus Zwolle

Na de ruime belangstelling afgelopen jaarwisseling wordt het publiek dit keer ontvangen op de grotere evenementenlocatie bij het provinciehuis.

Grote menigte kijkt naar de vuurwerkshow in Park de Wezenlanden in Zwolle
Veel publiek kijkt tijdens de jaarwisseling naar de centrale vuurwerkshow in Park de Wezenlanden. Foto: RTV Focus Zwolle

De komende jaarwisseling wordt daarmee de eerste waarin Zwolle én de rest van Nederland onder het landelijke vuurwerkverbod vallen.

 

 

 

FOCUS NIEUWSBRIEF

Van het belangrijkste nieuws uit Zwolle tot de leukste weekendtips: elke donderdag in je inbox.

Lees ook dit over Zwolle