Carnaval 2026Nieuws uit ZwolleSassendonk 2026Voorpagina

Prins arriveert per trein in Zwolle: zeldzame traditie zorgt voor kippenvel op station Sassendonk

Zwolle – Bont uitgedoste carnavalsvierders, glitters op het perron en een zee van kleurige pakken: in Sassendonk – zoals Zwolle tijdens carnaval heet – is het carnavalsfeest officieel losgebarsten. En dat gebeurde op een manier die je nog maar in een handvol steden ziet: de Prins kwam per trein aan op station Zwolle.

Zwolle is daarmee één van de weinige steden in Nederland waar de hoogheid nog écht met de trein arriveert. Ook in ‘s-Hertogenbosch – beter bekend als Oeteldonk – gebeurt dat nog. Sterker nog: de NS brengt dit jaar in zeven plaatsen de prins per trein naar het feest. Op zaterdag zijn dat Tilburg, Eindhoven, Maastricht, Heerlen, Zwolle en Roosendaal. Op zondag arriveert Amadeiro XXVII op Oeteldonk Centraol in ‘s-Hertogenbosch. Een zeldzame maar gekoesterde traditie in tijden waarin veel intochten vooral over de weg plaatsvinden.

NS-trein rijdt station Zwolle binnen terwijl carnavalsvierders op het perron wachten op de aankomst van de Prins van Sassendonk.
Carnavalsvierders wachten op het perron van station Zwolle op de aankomst van de Prins. (Foto: RTV Focus Zwolle)

‘Meer outfits dan in de kerstweek’

De ontvangst op het station was uitbundig. NS-medewerkers stonden klaar om Prins Heerlijk, Stadsjeugdprinses Linde en hun gevolg welkom te heten. “Onze conducteurs hebben vanochtend al meer feestelijke outfits gezien dan in de hele kerstweek,” klonk het lachend vanuit de stationshal.

De NS speelde zichtbaar mee in het feest. Als ‘Bob van Nederland’ zorgde de spoorvervoerder ervoor dat iedereen veilig en duurzaam kon reizen. De Prins koos daarmee voor “de meest duurzame manier van reizen”, werd er benadrukt.

Een carnavalsbestuurder spreekt via een megafoon tijdens de treinintocht van de Prins van Sassendonk op station Zwolle.
Tijdens de treinintocht wordt het publiek toegesproken op station Zwolle. (Foto: RTV Focus Zwolle)

Elf regels voor een veilig feest

Traditiegetrouw kreeg het gezelschap elf ludieke regels mee. Van “glitters overal” tot “kostuums zijn welkom, zolang ze niet vast komen te zitten tussen de deuren”. Ook werd het publiek opgeroepen vriendelijk te blijven tegen NS-personeel en goed op elkaar te letten. Want hoe uitbundig het feest ook is, veiligheid staat voorop.

‘Kippenvelmoment’

Volgens de Prins was de aankomst bijzonder. “Dit was een kippenvelmoment. We zagen iedereen al op het station staan. Al die kleuren, alle hoogheden van andere verenigingen. Zelfs de hoogheid uit Hattum reed mee binnen,” sprak hij. Prins Heerlijk, in het dagelijks leven Zwollenaar Julien Lensen (42) bedankte de NS nadrukkelijk. “Wij zijn één van de weinige steden waar dit nog kan en mag. Dat jullie dat faciliteren, is geweldig”

Na de onthulling van het bord ‘Station Sassendonk’ was het tijd voor de eerste dronk van Sassendonk.  De trein vertrok weer, het gezelschap trok de binnenstad in – en Zwolle veranderde definitief in Sassendonk.

De Prins van Sassendonk stapt uit de trein op station Zwolle en wordt omringd door zijn gevolg en jonge carnavalsvierders.
De Prins stapt uit de trein op station Zwolle en begroet zijn gevolg. (Foto: RTV)

FOCUS NIEUWSBRIEF

Van het belangrijkste nieuws uit Zwolle tot de leukste weekendtips: elke donderdag in je inbox.

Lees ook dit over Zwolle