Twee jaar na zijn dood krijgt Jan Cremer groot eerbetoon in Zwolle
Zwolle – Hij was schrijver, schilder, rebel, charmeur en schrik van de keurige kunstwereld. Twee jaar na zijn overlijden krijgt Jan Cremer in Museum de Fundatie in Zwolle een grote overzichtstentoonstelling. Onder de titel Cremer in context – de vroege jaren duikt het museum vanaf 20 juni in de explosieve beginjaren van een kunstenaar die zichzelf bewust buiten de lijntjes plaatste.
De tentoonstelling is volgens Museum de Fundatie de eerste grote overzichtstentoonstelling van Cremers werk sinds zijn overlijden in 2024. Dat juist Zwolle deze hommage brengt, is geen toeval: De Fundatie bezit de grootste museale collectie werken van Jan Cremer in Nederland.

Wild, woest en vooral anders
Cremer, geboren in Enschede in 1940 en overleden in Amsterdam, groeide uit tot een van de meest kleurrijke figuren uit de Nederlandse kunst- en literatuurgeschiedenis. Met zijn schilderijen, tekeningen en de beruchte roman Ik Jan Cremer bouwde hij aan een imago dat even aanstootgevend als onweerstaanbaar was. Maar achter dat zelfgeschapen beeld van enfant terrible zat meer dan alleen bravoure.
In Cremer in context – de vroege jaren laat Museum de Fundatie zien hoe Cremer zich in de jaren vijftig en zestig bewoog tussen grote kunststromingen als CoBrA, de École de Paris, materieschilderkunst, abstract expressionisme en Pop Art. Zijn eigen stijl noemde hij peinture barbarisme: wild, woest en vooral anders.
Voorbij het imago
Curator Karin van Lieverloo wil met de tentoonstelling voorbij het imago kijken. Volgens haar presenteerde Cremer zichzelf graag als iemand die nergens bij hoorde, terwijl zijn werk juist laat zien hoe sterk hij verbonden was met de kunstwereld van zijn tijd. Tegelijk zette hij zich daar fel tegen af. Precies die spanning maakt zijn vroege werk volgens de curator zo fascinerend.
In Zwolle worden ruim vijftig werken van Cremer getoond. Daarnaast hangen er ongeveer dertig werken van tijdgenoten, onder wie Karel Appel, Armando, Bram Bogart, Lotti van der Gaag, Jacqueline de Jong en Dora Tuynman. Zo plaatst het museum Cremer niet alleen op een voetstuk, maar ook midden in de roerige kunstwereld waarin hij zijn eigen plek opeiste.

Jonge Cremer in beeld
Ook zijn jonge jaren komen in beeld. Een veertigtal foto’s uit de Jan Cremer Photo Collection toont de kunstenaar zoals hij zich graag liet zien: intens, eigenzinnig en altijd nadrukkelijk aanwezig.
De tentoonstelling Cremer in context – de vroege jaren is van 20 juni tot en met 20 september 2026 te zien in Museum de Fundatie aan de Blijmarkt in Zwolle.








