Ravage na grote flatbrand in Zwolle: 16 woningen ontruimd, brandstichting niet uitgesloten
Zwolle – Een grote brand heeft in de nacht van zaterdag op zondag een ravage aangericht in een flat aan de Beethovenlaan in Zwolle. Zestien woningen werden ontruimd. Meerdere appartementen raakten zwaar beschadigd. De politie onderzoekt de oorzaak en sluit brandstichting op dit moment niet uit. Bij de brand raakte niemand gewond.
De brand werd rond 01.00 uur gemeld. De brandweer rukte grootschalig uit met meerdere voertuigen uit onder meer Zwolle-Noord, Zwolle-Zuid en Hattem. Ook het Team Brandonderzoek werd opgeroepen.
Bij de bestrijding van de brand werd onder meer een hoogwerker ingezet. Later in de nacht werd het sein ‘brand meester’ gegeven.
Vuur volgens omwonende begonnen bij afval
Volgens een omwonende die zondagochtend met RTV Focus Zwolle sprak, is de brand buiten begonnen bij een hoeveelheid afval bij de woning op de begane grond.
Het vuur zou vervolgens naar binnen zijn getrokken en zich vanuit daar verder naar boven hebben verspreid. De officiële oorzaak van de brand is nog niet vastgesteld.

Aan de buitenkant van de flat is de omvang van de brand goed zichtbaar. Het centrale gedeelte van de gevel is over meerdere verdiepingen zwartgeblakerd. Ramen zijn gesprongen en balkons en kozijnen zijn door het vuur beschadigd.
Woning lag volgens buurtbewoner vol spullen
De woning waar het vuur naar binnen sloeg lag volgens de omwonende zeer vol met spullen en afval. In verschillende vertrekken zouden spullen tot grote hoogte hebben gestaan.
“Er was eigenlijk alleen nog een kleine doorgang”, vertelt de buurtbewoner.
Of de grote hoeveelheid spullen invloed heeft gehad op het verloop en de uitbreiding van de brand, is nog niet officieel vastgesteld.

Buurtbewoner probeert zelf te blussen
Een buurtbewoner zag de brand en probeerde in eerste instantie zelf in te grijpen. Hij probeerde het vuur te blussen, maar de vlammen grepen zo snel om zich heen dat daar volgens hem geen beginnen meer aan was.
De brandweer nam de bestrijding vervolgens over en schaalde het incident op naar grote brand.
Jong gezin met baby naast getroffen woning
Direct naast het getroffen appartement woont volgens buurtbewoners een jong gezin dat pas een baby heeft. Ook zij moesten vanwege de brand hun woning verlaten.
In totaal werden zestien woningen ontruimd. Bij de brand raakte niemand gewond.

Appartementen erboven zwaar getroffen
Ook de twee bovenliggende appartementen zijn zwaar getroffen.
Zondagochtend is zware brandschade te zien aan de gevel, ramen en balkons van meerdere verdiepingen.
De exacte schade per appartement wordt nog onderzocht.

Brandstichting niet uitgesloten
De politie doet onderzoek naar de oorzaak van de brand. Volgens politiewoordvoerder Sven Strijbosch kwam de melding rond 01.00 uur binnen.
“Het onderzoek naar de toedracht loopt nog, waarbij brandstichting niet kan worden uitgesloten”, laat Strijbosch aan RTV Focus Zwolle weten.
Er zijn vooralsnog geen aanhoudingen verricht.
In Zwolle zijn de afgelopen tijd meerdere container- en afvalbranden geweest. Ook in de nacht van de flatbrand waren er andere brandmeldingen in de omgeving. Of daar een verband mee bestaat, kan de politie op dit moment niet zeggen.
“Uiteraard kijken we altijd naar mogelijke verbanden, maar het is nu nog te vroeg om daar überhaupt iets over te zeggen”, aldus Strijbosch.
De politie roept mensen die meer weten over de brand of mogelijk relevant beeldmateriaal hebben op om zich te melden.
Zestien woningen ontruimd
Vanwege de brand werden in totaal zestien woningen ontruimd. Meerdere woningen zijn door de zware brand-, rook- en waterschade voorlopig niet bewoonbaar.
Stichting Salvage is ter plaatse gekomen om getroffen bewoners te ondersteunen bij de eerste afhandeling van de schade.
Brand meester
De Veiligheidsregio IJsselland liet zondagochtend rond 2 uur weten dat de brandweer grootschalig was uitgerukt voor de brand aan de Beethovenlaan.
‘Inmiddels is het sein ‘brand meester’ gegeven. Dat betekent dat de brand onder controle is’
Het onderzoek naar de exacte oorzaak van de brand gaat verder.




