Nieuws uit ZwolleVoorpaginaWeer

Extreme hitte op komst: code oranje in Nederland, 40 graden dreigt in Frankrijk

Wie deze week naar Frankrijk vertrekt, doet er verstandig aan extra water en zonnebrand in te pakken. Grote delen van Frankrijk stevenen af op temperaturen van rond de 40 graden, terwijl ook Nederland zich opmaakt voor een periode van extreme hitte. Het KNMI heeft voor Overijssel vanaf woensdag code oranje afgegeven vanwege temperaturen tot 36 graden en benauwde tropische nachten.

Bezoekers genieten van het zomerse weer op een terras aan het water in Zwolle tijdens een warme zonnige dag.
Bezoekers zoeken verkoeling bij het Stadsstrand in Zwolle. – Foto © RTV Focus Zwolle

Zwolle – De zomer laat deze week direct haar tanden zien. Het KNMI heeft voor Overijssel vanaf woensdag code oranje afgegeven vanwege extreme hitte. Temperaturen kunnen oplopen tot 36 graden en ook ’s nachts blijft het uitzonderlijk warm.

Volgens het KNMI wordt het vanaf woensdag tot en met ten minste vrijdag extreem heet in grote delen van Nederland. In Overijssel stijgt het kwik naar 33 tot 36 graden. Vooral in stedelijke gebieden blijft het ook na zonsondergang broeierig warm. De temperatuur zakt daar lokaal niet onder de 22 graden.

Hittekracht naar niveau 10

Niet alleen de temperatuur vormt een risico. Door de combinatie van warmte en een hoge luchtvochtigheid loopt de zogenoemde hittekracht op naar niveau 8 tot 10. Dat kan leiden tot gezondheidsproblemen zoals uitdroging, oververhitting en uitputting.

Het KNMI waarschuwt dat niet alleen ouderen en kwetsbare mensen risico lopen. Ook gezonde mensen kunnen klachten krijgen, vooral bij lichamelijke inspanning of langdurig verblijf in de zon.

Het Nationaal Hitteplan van het RIVM is inmiddels van kracht.

Weermodellen zien nog veel hogere temperaturen in Europa

Meteoroloog Helga van Leur deelde maandag een opvallende verwachting van het Europese weermodel ECMWF. Op de kaart zijn in delen van Zuid-Europa, zoals Frankrijk,  temperaturen van ruim boven de 40 graden zichtbaar.

“Het thermische spoorboekje van de hitte tot en met zaterdag”, schrijft Van Leur bij de kaart. Daarbij merkt ze op dat het pas juni is. Gemiddeld wordt het in Nederland namelijk pas vijf tot zes weken na de langste dag van het jaar het warmst.

Ook warme nachten

Een extra probleem zijn de tropische nachten. Vooral in stedelijke gebieden kan de temperatuur ‘s nachts tussen de 22 en 27 graden blijven hangen. Daardoor krijgt het lichaam minder kans om af te koelen, wat de belasting door de hitte vergroot.

In het noorden van het land geldt vanaf woensdag code geel. Daar worden temperaturen tussen 28 en 33 graden verwacht.

Advies

Het KNMI adviseert om voldoende water te drinken, zware inspanning tijdens de warmste uren van de dag te vermijden en extra aandacht te besteden aan ouderen, jonge kinderen en mensen met een kwetsbare gezondheid.

De huidige waarschuwing voor Overijssel geldt vanaf woensdagmiddag en loopt voorlopig door tot vrijdag. Het KNMI sluit niet uit dat de waarschuwingen later nog worden verlengd als de hitte aanhoudt.

FOCUS NIEUWSBRIEF

Van het belangrijkste nieuws uit Zwolle tot de leukste weekendtips: elke donderdag in je inbox.

Lees ook dit over Zwolle