EconomieNieuws uit ZwolleVoorpagina

Bekende wasstraat in Zwolle compleet op de schop: dit komt ervoor terug

Zwolle – Wie zijn auto momenteel wil laten wassen bij de bekende wasstraat aan de Ceintuurbaan in Zwolle, staat voor een dichte deur. Achter de hekken is ondertussen weinig sprake van rust: er wordt gesloopt en gebouwd. TED Carwash ondergaat een flinke metamorfose. Maar wat kunnen automobilisten daar straks aantreffen? 

Op het terrein tegenover het stadion van PEC Zwolle staat zwaar materieel en op verschillende plekken zijn delen van het bestaande gebouw opengebroken. Een groot bord maakt duidelijk waarom klanten voorlopig niet naar binnen kunnen: TED Carwash is tijdelijk gesloten vanwege de verbouwing.

TED Carwash aan de Ceintuurbaan in Zwolle tijdens de grote verbouwing
TED Carwash aan de Ceintuurbaan wordt flink verbouwd. © RTV Focus Zwolle

Het bedrijf zelf houdt de spanning er op sociale media nog enigszins in. TED spreekt van een „mega moderne wasstraat” met tal van nieuwe mogelijkheden. „Het wordt groter, beter en moderner dan ooit tevoren”, laat het bedrijf zijn klanten weten.

Maar wat komt er dan echt?

Acht wasboxen

Het is inmiddels duidelijk dat de oude wasstraat aan Ceintuurbaan grondig wordt gerenoveerd. HEt gaat in ieder geval om acht wasboxen en een autowasstraat en maar liefst 25 stofzuigerplekken.

Bouwwerkzaamheden bij TED Carwash aan de Ceintuurbaan in Zwolle
Op het terrein van TED Carwash zijn de werkzaamheden in volle gang. © RTV Focus Zwolle

Daarmee lijkt TED van de locatie veel meer te willen maken dan alleen een plek waar automobilisten hun wagen door de borstels rijden. Het bedrijf biedt ook een Washpas en profileert zich met aanvullende autoverzorging.

Ook dak compleet aangepakt

Ook aan het bestaande gebouw zelf verandert het nodige. Delen van het huidige dak worden voorzien van nieuwe geïsoleerde sandwichpanelen. Daarop zijn ook zonnepanelen gepland. Voor de nieuwe wasboxen wordt een nieuw plat dak gebouwd.

Strakke grijze gevel met veel glas

Ook aan de buitenkant wordt de verandering straks goed zichtbaar. De huidige blauw-witte uitstraling maakt plaats voor een veel strakker en moderner ontwerp. De gevel krijgt voornamelijk grijze en antraciete tinten, gecombineerd met grote glaspartijen. Het paars-gele logo van TED Carwash krijgt prominent een plek op het vernieuwde pand.

Op de ontwerptekeningen is bovendien te zien dat de acht wasboxen aan de zijde van het complex komen waar nu al een open buitenruimte ligt, vlak bij de ingang van de fietstunnel. Daarmee wordt ook dat deel van het terrein bij de vernieuwde carwash betrokken.

De architectenbeelden laten zien dat het complex na de verbouwing een vrijwel compleet andere uitstraling krijgt. Waar nu nog het vertrouwde, overwegend blauw-witte pand staat, moet straks een strak en donker vormgegeven carwashcomplex verrijzen.

Sloopwerkzaamheden bij TED Carwash in Zwolle
Delen van het complex aan de Ceintuurbaan worden aangepakt. © RTV Focus Zwolle

Iedereen kende het als Nuri

Voor veel Zwollenaren is dit bovendien niet zomaar een willekeurige wasstraat. De geschiedenis gaat terug tot 1982 en de naam Nuri bleef er nog veel langer aan kleven.

Het begon op 17 december 1982, toen Nuri Bakir-Yildiz aan de Floresstraat een autowasstraat opende. Het was destijds volgens Bakir-Yildiz een van de eerste wasstraten van het land. Hij was op het idee gekomen nadat hij in Duitsland een wasstraat had gezien.

In 1993 verkocht Bakir-Yildiz de zaak. De nieuwe eigenaar werd de vader van Erman Schuurman, die al als boekhouder bij de wasstraat betrokken was. De vertrouwde naam Nuri verdween niet meteen. Pas toen de wasstraat in 2006 naar de Ceintuurbaan verhuisde, werd de naam veranderd in Effe Wassen.

Maar daarmee was ‘Nuri’ in Zwolle bepaald niet verdwenen.

De ‘andere’ Nuri

Een van de bekendste gezichten van de wasstraat was namelijk Orhan Kilic. Hij begon al in 1982 bij de echte Nuri en bleef er meer dan veertig jaar werken. Omdat Kilic jarenlang bij de ingang van de wasstraat stond, gingen steeds meer klanten ervan uit dat híj Nuri was. Uiteindelijk noemde vrijwel iedereen hem zo.

Kilic vond dat zelf wel best. Hij stond bekend om zijn praatjes met vaste klanten en de lolly’s die hij aan de kinderen uitdeelden die ook even mee mochten door de wasstraat.  Na ruim veertig jaar nam Kilic in 2023 afscheid. Daarmee verdween een gezicht dat voor generaties Zwollenaren onlosmakelijk verbonden was geraakt met Nuri en later Effe Wassen.

De échte Nuri was overigens ook nooit helemaal verdwenen. Bakir-Yildiz keerde na zijn vertrek naar Turkije  terug naar Nederland en kwam nog geregeld langs bij de wasstraat voor een kop koffie.\

Inmiddels prijkt de naam TED Carwash op het pand. Daarmee begint op de bekende wasstraatlocatie een nieuw hoofdstuk.

TED Carwash in Zwolle tijdelijk gesloten vanwege verbouwing

De wasstraat aan de Ceintuurbaan is tijdens de grote verbouwing tijdelijk gesloten. © RTV Focus Zwolle

Ook vestiging in Ommen

TED is ondertussen niet alleen in Zwolle te vinden. Het bedrijf heeft ook een vestiging in Ommen. Op de eigen website worden Zwolle en Ommen beide als TED Carwash-locaties genoemd en de klantenpas van het bedrijf kan volgens TED bij beide vestigingen worden gebruikt.

In Zwolle moeten klanten daar voorlopig nog even op wachten. De deuren zijn tijdens de grote verbouwing gesloten. Een exacte datum waarop de vernieuwde wasstraat weer opent, wordt nog niet genoemd.

Dat er bij de heropening flink wat veranderd zal zijn, staat ondertussen wel vast.

FOCUS NIEUWSBRIEF

Van het belangrijkste nieuws uit Zwolle tot de leukste weekendtips: elke donderdag in je inbox.

Lees ook dit over Zwolle