Nieuws uit ZwolleVoorpaginaZorg & Welzijn

Jedithtja (12) reist zélf met de bus: ‘Dat kleine busje was ik zat!’

Zwolle – Waar veel tieners het nog spannend vinden om alleen met het openbaar vervoer te reizen, draait de 12-jarige Jedithja uit Zwolle haar hand er niet voor om. Geen taxibusje meer dat te laat komt of haar voorbijrijdt, maar gewoon zelfstandig met de stadsbus naar school. Mét certificaat van de gemeente als bekroning.

En dat is extra bijzonder: Jedithja zit op het speciaal onderwijs en was jarenlang afhankelijk van leerlingenvervoer.

‘Soms reed het busje gewoon door’

De leerlinge van basisschool De Brug bij het Engelse Werk was aangewezen op een klein taxibusje. Maar dat ging niet altijd goed.

„Soms kwam het busje helemaal niet. Of hij reed gewoon door terwijl ik daar stond,” vertelt ze nuchter. „Ik vond het kleine busje ook gewoon niet leuk.”

Voor haar moeder gaf het onrust. „Het was donker, ze stond lang te wachten en je wist niet waar het busje bleef.”

Daarom startte ze een traject om zelfstandig te leren reizen met het openbaar vervoer.

Met de Go-OV app op pad

Dat deed ze met behulp van de Go-OV app van reisorganisatie Reiskoffer. De app begeleidt kinderen stap voor stap tijdens hun reis: waar ze moeten inchecken, wanneer ze moeten uitstappen en welke overstap volgt.

In de app zit ook een noodknop die direct contact legt met een hulpcentrale.

Maar die had Jedithja niet nodig. „Ik heb nul keer om hulp gevraagd,” zegt ze trots.

Jedithja gebruikt de Go-OV app op haar smartphone om zelfstandig met de bus naar school te reizen in Zwolle
Met de Go-OV app leerde Jedithja stap voor stap zelfstandig reizen met het openbaar vervoer in Zwolle. (Foto: RTV Focus Zwolle)

Certificaat in het stadhuis

In het stadhuis van Zwolle kreeg ze officieel haar certificaat overhandigd. Een bijzonder moment, want zelfstandig reizen is voor veel leerlingen in het speciaal onderwijs een grote stap.

De gemeente wil dat meer kinderen, waar mogelijk, die stap gaan zetten. Door chauffeurstekorten en wisselende roosters staat het leerlingenvervoer steeds vaker onder druk. Zelfstandig reizen biedt dan meer vrijheid én minder afhankelijkheid.

En hoe voelt dat dan, als 12-jarige alleen met de bus?

„Prima,” zegt Jedithja schouderophalend. „Ik ben er gewoon aan gewend.”

Jedithja ontvangt in het stadhuis van Zwolle een certificaat voor zelfstandig reizen met de Go-OV app
Jedithja krijgt in het Zwolse stadhuis haar certificaat voor het succesvol afronden van het traject zelfstandig reizen met de Go-OV app. (Foto: RTV Focus Zwolle)

Wat is Reiskoffer en de Go-OV app?

Reiskoffer is een landelijke organisatie die kinderen – met name in het speciaal (basis)onderwijs en voortgezet speciaal onderwijs – begeleidt bij het zelfstandig leren reizen met het openbaar vervoer.

Dat gebeurt met:

  • Een persoonlijke reisbegeleiding
  • Vrijwilligers die in het begin meereizen
  • De Go-OV app, die stap voor stap instructies geeft
  • Een noodknop met directe verbinding naar een hulpcentrale
  • Mogelijkheid voor ouders om mee te kijken waar hun kind zich bevindt

Doel: minder afhankelijkheid van taxi- en leerlingenvervoer én meer zelfstandigheid voor kinderen die dat aankunnen.

Met haar certificaat op zak en een nieuwe school in zicht, loopt Jedithja alvast voor op veel leeftijdsgenoten.

En misschien, hoopt de gemeente, inspireert ze andere kinderen in het speciaal onderwijs om dezelfde stap te zetten.

FOCUS NIEUWSBRIEF

Van het belangrijkste nieuws uit Zwolle tot de leukste weekendtips: elke donderdag in je inbox.

Lees ook dit over Zwolle