Alles wat je wilde weten over de Flink Hub in Zwolle: zó werkt het onzichtbare boodschappenmagazijn
Flink opent hub in Zwolle
Geen winkel, maar een ‘hub’
Wat je hier zit, is geen winkel, maar een zogeheten hub: een mini-distributiecentrum waar alles draait om snelheid, logica en bezorgfietsen. En wie wil, kan hier zelfs aan de balie zijn boodschappen bestellen.
Volgens Robin Kiesler, Directeur Nederland van Flink, is deze locatie een typisch voorbeeld van wat in de retailwereld een ‘dark store’ wordt genoemd. Dat is een supermarkt die niet is ingericht voor winkelend publiek, maar volledig is geoptimaliseerd om bestellingen te verzamelen zodra iemand in de app op bestellen drukt.
“Dit is geen Amsterdam-model.”
— Robin Kiesler, Directeur Nederland Flink

Waarom de schappen ‘raar’ staan
Binnen lopen medewerkers met een handheld device langs schappen die niet zijn ingedeeld op productcategorie, maar vooral op gewicht en efficiëntie.
Zware producten liggen niet toevallig vooraan in de pickroute. Die worden als eerste gepakt, belanden onderin de tassen en zorgen ervoor dat het gewicht laag op de bezorgfiets ligt. Dat rijdt stabieler, sneller en veiliger.
Ook met producten die veel op elkaar lijken, is slim nagedacht. De verschillende soorten cola liggen niet bij elkaar op één schap, maar verspreid door de stellingen. Bestel je Coca-Cola Light, dan weet de orderpicker: die staat precies bij dát stellingsnummer. Coca-Cola Zero ligt weer ergens anders in de route. Geen zoeken, geen twijfelen, geen fouten. Gewoon pakken en door.
Orderpickers volgen een vaste route langs meer dan honderd schappen, zodat ze onderweg automatisch de juiste producten tegenkomen zonder onnodige omwegen te maken. Elke seconde telt hier.

Bezorgfietsen die meer zijn dan een fiets
De bezorging gebeurt met elektrische cargobikes die meer weg hebben van een halve bestelwagen dan van een fiets. In de grote voorbak passen vier papieren boodschappentassen en in de zadeltassen nog eens vier. Per rit kan tot vijftig kilo aan boodschappen worden meegenomen. Is een bestelling groter, dan worden er simpelweg twee fietsen ingezet. Dankzij het lage zwaartepunt blijven de fietsen stabiel, zelfs met zware lading.

Koele zones voor vers, kouder voor sneller
In de hub zelf heerst geen kamertemperatuur. Er zijn meerdere klimaatzones ingericht om de versheid van producten te garanderen. Groente en fruit liggen in een ruimte van ongeveer twaalf graden, zuivel en andere verse producten rond de drie graden en daarnaast is er een aparte vriesruimte. Orderpickers lopen voortdurend tussen deze zones door om alles zo vers mogelijk te houden.
Elke dag één grote levering
Opvallend is dat Flink in Zwolle werkt met één grote dagelijkse levering. Via logistiek partner Lekkerland en inkooporganisatie SuperUnie komt alles ’s ochtends in één keer binnen. Dat voorkomt dat er de hele dag vrachtwagens af en aan rijden bij de hub. Vers brood wordt dagelijks aangeleverd, al is de ruimte hier net te beperkt om zelf brood af te bakken, zoals op sommige andere locaties wel gebeurt.

Dit zijn de drukste momenten
Volgens Kiesler is het drukste moment van de dag tussen vijf en zeven uur ’s avonds. Dat is precies het moment waarop mensen normaal gesproken nog snel de supermarkt in zouden duiken na hun werk. Daarnaast ziet Flink op vrijdagavond laat een piek in bestellingen met gekoelde dranken en bier. Sterke drank verkoopt het bedrijf niet, omdat daar geen vergunning voor is.
Je hoeft niet eens de app te gebruiken
Wat veel mensen niet weten, is dat je niet per se de app nodig hebt. In de hub staat een terminal waar klanten hun bestelling kunnen plaatsen. Terwijl zij wachten, wordt de bestelling al verzameld. Alles wat zichtbaar is in de app, is realtime gekoppeld aan de voorraad in deze Zwolse hub. Wat je ziet, is er ook daadwerkelijk.

Waarom Zwolle?
Zwolle was volgens Kiesler één van de laatste middelgrote steden waar Flink nog niet actief was. Juist in dit soort steden werkt het concept volgens hem goed. Mensen die na hun werk nog sporten, kinderen ophalen of simpelweg geen zin hebben om ook nog naar de supermarkt te gaan, zien direct de meerwaarde van snelle bezorging aan huis.
Bijbaan voor scholieren en studenten
In de hub werken tientallen orderpickers en fietsers, veelal parttime. Medewerkers geven hun beschikbaarheid op en worden flexibel ingepland, wat het werk aantrekkelijk maakt voor scholieren en studenten. De eerste reacties uit de buurt zijn volgens Flink positief. Voor veel voorbijgangers is het even wennen aan het idee dat achter de ramen geen winkel zit, maar een compleet logistiek systeem dat gericht is op snelheid.





