Cyberaanval op Albert Heijn krijgt staartje: moederbedrijf stapt naar politie, klanten merken gevolgen
Zwolle – Wat begon met haperende apps, verdwenen Bonusaanbiedingen en stilgevallen boodschappenbezorging, heeft nu ook een strafrechtelijk vervolg. Moederbedrijf Ahold Delhaize heeft maandag aangifte gedaan bij de politie vanwege het cyberincident dat Albert Heijn, Etos en Gall & Gall al ruim een week in zijn greep houdt. Achter de problemen zitten volgens het concern kwaadwillenden. En hoewel steeds meer systemen weer werken, zijn de gevolgen voor klanten nog lang niet voorbij.
Het concern maakte maandag 19 oktober bekend dat het officieel aangifte heeft gedaan bij de Nederlandse politie. Uit onderzoek door cybersecurityspecialisten blijkt dat de verdachte activiteiten in de IT-systemen zijn veroorzaakt door kwaadwillende handelingen van derden.
Wat er precies is gebeurd en wie verantwoordelijk is, maakt Ahold Delhaize voorlopig niet bekend. Het onderzoek loopt nog.
Cyberaanval treft ook winkelketens in Europa en VS
De problemen begonnen zondagmiddag 11 oktober. Ahold Delhaize ontdekte verdachte activiteiten in zijn computersystemen en besloot uit voorzorg verschillende digitale diensten uit te schakelen.
Daardoor gingen websites en apps offline, viel de online boodschappenbezorging stil en ontstonden problemen met de bevoorrading van winkels.
Het incident beperkte zich niet tot Nederland. Volgens het moederbedrijf hadden de veiligheidsmaatregelen gevolgen voor het merendeel van zijn winkelmerken in Europa en de Verenigde Staten. De impact verschilde per winkelketen.
De winkels zelf bleven gedurende het incident open.
Albert Heijn doet voorlopig geen boodschappenbezorgingen
Voor klanten van Albert Heijn zijn de gevolgen nog altijd merkbaar. Alle geplande online boodschappenbezorgingen tot en met donderdag 22 oktober zijn geannuleerd.
Vanaf vrijdag 23 oktober wil de supermarkt de bezorgdienst geleidelijk hervatten. Nieuwe bestellingen plaatsen is op dit moment nog niet mogelijk.
Klanten die al hadden betaald voor een geannuleerde bestelling, krijgen hun geld volgens Albert Heijn binnen enkele dagen automatisch terug. Zij hoeven daarvoor zelf niets te doen.
Website en app werken weer, maar nog niet alles is terug
Intussen is een groot deel van de digitale dienstverlening hersteld. De website en de Mijn AH App zijn weer bereikbaar.
Klanten kunnen hun opgebouwde koopzegels, Air Miles en spaartegoeden weer bekijken, gebruiken en verder sparen. Ook de persoonlijke Bonusaanbiedingen en de korting voor AH Premium-klanten zijn weer beschikbaar.
Sinds maandag kunnen klanten bovendien opnieuw volle spaarkaarten verzilveren voor acties waarbij zij een tweede kaartje gratis krijgen voor bijvoorbeeld een bioscoopbezoek of een uitje.
De supermarkt benadrukt dat opgebouwde tegoeden en spaarpunten tijdens de storing behouden zijn gebleven.
Klanten moeten kassabonnen voorlopig bewaren
Toch is nog niet alles opgelost. Klanten die tijdens de storing persoonlijke kortingen, Air Miles of spaarzegels zijn misgelopen, moeten voorlopig geduld hebben.
Albert Heijn werkt aan een compensatieregeling en wil die zo veel mogelijk automatisch laten verlopen.
De supermarkt adviseert klanten hun kassabonnen van de afgelopen week te bewaren. Met die bonnen kunnen zij eventueel alsnog gemiste koopzegels kopen.
De bevoorrading van de winkels is inmiddels volledig hervat. Ook de digitale prijskaartjes op de schappen tonen weer de actuele prijzen en Bonusaanbiedingen.
Zijn persoonsgegevens buitgemaakt?
Een belangrijke vraag is of de daders toegang hebben gekregen tot gegevens van klanten of medewerkers.
Volgens Ahold Delhaize zijn daar tot nu toe geen aanwijzingen voor. Het concern heeft op dit moment geen bewijs dat gevoelige gegevens van klanten, medewerkers of zakelijke partners zijn buitgemaakt.
Dat betekent niet dat het onderzoek is afgerond. Het bedrijf onderzoekt nog altijd wat er precies in de computersystemen is gebeurd.
Het Nationaal Cyber Security Centrum (NCSC) werd volgens Ahold Delhaize binnen 24 uur na de ontdekking geïnformeerd.
Albert Heijn waarschuwt klanten voor oplichters
De klantenservice van Albert Heijn is voorlopig nog niet bereikbaar. Het bedrijf waarschuwt daarnaast voor oplichters die mogelijk misbruik proberen te maken van de situatie.
Criminelen kunnen bijvoorbeeld phishingberichten versturen waarin zij zich voordoen als medewerkers van Albert Heijn of een andere winkelketen.
Ahold Delhaize zegt stap voor stap verder te werken aan het herstel van zijn systemen. Wanneer alle diensten weer volledig functioneren, is nog niet bekend.




