UPDATE – Professor Feldmannweg blijft serieuze optie voor opvang vluchtelingen en doelgroepen
Zwolle – De locatie aan de Professor Feldmannweg is nog altijd in beeld als opvangplek voor vluchtelingen. Dat bleek maandagavond tijdens een raadsvergadering over de andere beoogde opvanglocatie aan De Tippe in Stadshagen. Wethouder Anja Roelofs benadrukte dat de gemeente onderzoekt of op de Professor Feldmannweg een nieuwe vorm van opvang kan worden gerealiseerd — een combinatie van vluchtelingen en andere doelgroepen.
Duurzame gemeentelijke opvang
“Wij zijn op dit moment aan het verkennen of we aan de Professor Feldmannweg een Duurzame Gemeentelijke Opvang kunnen realiseren,” aldus Roelofs. “Daarbij kijken we niet alleen naar vluchtelingen, maar ook of we tegelijkertijd andere doelgroepen kunnen opvangen. Zoals bijvoorbeeld spoedzoekers.”
Zwolle zet in op een zogenoemde DGO – Duurzame Gemeentelijke Opvang – een nieuwe samenwerkingsvorm tussen gemeente en COA, waarbij de gemeente zelf ook verantwoordelijk is voor onder andere beheer en begeleiding. Dat is nieuw: eerdere plannen op deze locatie ketsten af omdat het COA er met de grondeigenaren niet uitkwam.
Andere woonvormen
Volgens Roelofs biedt deze aanpak meer flexibiliteit. “Willen wij deze opvanglocatie succesvol maken, dan moeten we ook kijken naar andere woonvormen erbij,” zei ze.
Deze denkrichting komt voort uit de motie ‘Bouwen voor de Toekomst’, waarin de gemeenteraad het college heeft gevraagd om de locatie aan de Professor Feldmannweg, als die er komt, zo te ontwikkelen dat ook andere woningzoekenden er baat bij hebben. Roelofs bevestigde dat deze woonmix op de Professor Feldmannweg nadrukkelijk wordt onderzocht.
Dergelijke gemengde woonvormen zijn er al meer in Zwolle. Zo is er aan de Dokter Eeftinck
Schattenkerkweg in de Oosterenk een flexwoningencomplex waar inmiddels 18 statushouders wonen naast spoedzoekers en mensen met een zorgvraag (o.a. autisme en lhbtiq+) .
Video – Eerste bewoners trekken in nieuw flexwooncomplex aan de Oosterenk in Zwolle
Opvangopgave nog lang niet rond
Met de locatie aan De Tippe – goed voor zo’n 400 opvangplekken – is slechts een deel van de Zwolse opgave ingevuld. In totaal moet de stad 684 vluchtelingen een plek bieden. Daarmee resteert nog een opgave van circa 284 opvangplekken.
Daarnaast is ook de toekomst van de opvang aan de Meeuwenlaan onzeker. Hier vangt het COA momenteel 300 statushouders op. De locatie blijft nog open tot uiterlijk februari 2027, maar daarna moet ook deze groep elders in Zwolle worden gehuisvest.
De hele stad is continu ons zoekgebied. We zijn met een aantal plekken bezig, maar dat is nog heel prematuur. Daar willen we mensen niet mee overvallen.”

Roelofs erkende maandagavond dat de zoektocht naar geschikte locaties nog in volle gang is: “De hele stad is continu ons zoekgebied. We zijn met een aantal plekken bezig, maar dat is nog heel prematuur. Daar willen we mensen niet mee overvallen.”
Toch verwacht de wethouder binnenkort met meer duidelijkheid te komen: “We gaan ervan uit dat we nog dit kalenderjaar bij u terug kunnen komen met ten minste één extra locatie. Ik hoop dat ik dat waar kan maken.”





